Udrażnianie dróg oddechowych

W celu udrożnienia dróg oddechowych stosuje się głównie dwa sposoby a mianowicie przyrządowe udrażnianie i bez przyrządowe.

Bez przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych  :

Rękoczyn czoło- żuchwa, odgięcie głowy do tyłu- stosuje się go w  celu odsunięcia zapadniętego języka od tylniej części gardła w celu udrożnienia drożności dróg oddechowych.

Wykonanie poprawne rękoczynu czoło żuchwa powoduje napięcie mięśni przedniej części szyi pomiędzy kością gnykową a krtanią, co w konsekwencji pociągają do góry podstawę języka i odsłania wejście do krtani i  umożliwić swobodny przepływu powietrza do płuc.
W celu jego poprawnego wykonania należy jedną rękę położyć na czole poszkodowanego i za pomocą dwóch palców drugiej ręki umieszczonych pod żuchwą odchylić głowę do tyłu

Wysunięcie żuchwy – jest to czynność wykonywana jedynie przez osoby przeszkolone,  polega na uniesieniu żuchwy do góry bez odginania głowy do tyłu. Jest to szczególnie ważne w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa. 

W celu jego poprawnego wykonania należy po pierwsze wyczuć kąt żuchwy i położyć za nim po każdej stronie cztery palce, a kciuki kładziemy na policzkach,  następnie  wywierając stały nacisk przesuwaj żuchwę ku przodowi i do góry,


Potrójny rękoczyn ESMARCHA- polega on na wykonaniu rękoczynu czoło żuchwa a następnie uniesieniu (wysunięciu) żuchwy i założeniu jej na szczękę.


 

Przy udrażnianiu dróg oddechowych zawsze oceń czy w jamie ustnej nie znajdują się jakie ciała obce np. nadmiar sliny, krew, kawalki jedzenia, ... , jesli tak to zawsze je usuń pod kontrolą wzroku, nigdy na slepo nie wyciągaj ciała opcego z dróg oddechowych.

U dzieci < 1 roku życia własciwym sposobem udrożnienia dróg oddechowych jest ułożenie głowy w pozycji neutralnej. Polega to na położeniu pod łopatki u dziecka złożonego kocyka, pieluchy by oś uszu była równoległa z osią klatki  piersiowej.

U dzieci >1 roku własciwym sposobem udrożnienia dróg oddechowych jest już rekoczyn czoło żuchwa.

 

Ocena oddechu

Ocenę oddechu  wykonuje się za pomocą użycia trzech zmysłów: słuchu, czucia, zwrotu.

Na ocenę poświęć 10 sekund. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy oddech jest prawidłowy, działaj tak, jakby był nieprawidłowy

autor : ratowniczka 

 

 

free website templates